Zapraszamy do lektury INFOTEZ
5 października 2023OD REDAKCJI
W najnowszym numerze „Infotez” znalazło się dziewięć tekstów, zamieszczonych w następujących działach: Artykuły, Bibliografie, Recenzje, Sprawozdania. Pierwszy z działów otwiera artykuł Natalii Mielczarek, oparty na prasoznawczej analizie „Kobiety Współczesnej” – tygodnika o charakterze społeczno-politycznym i literackim, adresowanego do kobiecej inteligencji, ukazującego się w latach 1927-1934. Celem artykułu jest przedstawienie wizerunku kobiety wykształconej, nowoczesnej, aktywnej zawodowo, świadomej swoich praw i obowiązków w życiu publicznym. Przedmiotem artykułu Agaty Woch jest jedno z najgłośniejszych morderstw, do którego doszło w nocy z 24 na 25 grudnia 1976 roku we wsi Zrębin niedaleko Połańca (obecne województwo świętokrzyskie). „Sprawa połaniecka” była szeroko komentowana w prasie, telewizji, a obecnie wraca się do niej na portalach internetowych. Stała się także tematem książek oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Autorka zaprezentowała sposób, w jaki media – zarówno te z okresu PRL-u, jak i współczesne – relacjonowały to wydarzenie.
Kolejny tekst – autorstwa Weroniki Szafraniec – zawiera omówienie kariery dziennikarskiej Grzegorza Miecugowa (1955-2017). W artykule przedstawiono G. Miecugowa jako: pracownika radia (warszawskie radio lokalne, Program III Polskiego Radia); publicystę (współpraca z „Dziennikiem Polskim” oraz „Przekrojem”); wydawcę i prezentera Wiadomości (TVP); prowadzącego Fakty (TVN), Szkło kontaktowe oraz Inny punkt widzenia (TVN24); autora lub współautora książek (Inny punkt widzenia. Rozmowy o współczesnym świecie, Inny punkt widzenia. Polaków obraz świata i Kontaktowi czyli Szklarze bez kitu oraz dwóch powieści). Dział kończy artykuł Uliany Dovzhenko, dotyczący współczesnego ukraińskiego dziennikarstwa podróżniczego. Głównym przedmiotem badań autorki jest działalność medialna znanych w Ukrainie dziennikarzy podróżniczych: Antona Ptushkina, Lesi Nikityuk oraz Dmitriya Komarova. Zdobyli oni popularność dzięki podróżniczym programom telewizyjnym, takim jak: The Big Issue, Wokół M czy Świat na zewnątrz. Prowadzą także podróżnicze blogi, a po inwazji Rosji 6 Od redakcji na Ukrainę w 2022 roku relacjonują wydarzenia wojenne oraz włączają się w pomoc cywilnym ofiarom konfliktu.
W dziale Bibliografie znalazło się zestawienie bibliograficzne artykułów z „Gazety Nauczycielskiej” za lata 1899-1904 autorstwa Marii Siudy. „Gazeta Nauczycielska” należała do grupy czasopism pedagogicznych, nauczycielskich. Była organem Towarzystwa Nauczycieli Szkół Ludowych miasta Lwowa. Dostarczała informacji na temat aktualnej sytuacji szkolnictwa we Lwowie, ale także zapoznawała czytelników z nowymi tendencjami w szkolnictwie zagranicznym. Spis obejmuje 430 pozycji, uzupełnionych adnotacjami. W zestawieniu bibliograficznym zastosowano układ według haseł przedmiotowych, w obrębie których pozycje uszeregowano alfabetycznie. Spis dopełnia indeks osobowy. Zestawienie adresowane jest głównie do historyków szkolnictwa i wychowania.
W dziale Recenzje zamieszczono recenzję Michała Jasa, który omówił pracę Przemysława Kutnyja, pt. Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych. Na żywo i online, opublikowaną w Warszawie w 2021 roku. Numer dopełniają trzy sprawozdania (dział Sprawozdania). Weronika Sałek opisała swoje wrażenia z wyjazdu zagranicznego do Università degli Studi della Tuscia (Viterbo, Włochy), gdzie w ramach projektu Erasmus+ dla nauczycieli akademickich, przebywała 24-28 października 2022 roku i prowadziła zajęcia dotyczące zjawisk związanych z funkcjonowaniem nowych technologii informacyjnych, nowych mediów i mediów najnowszych. Sprawozdanie z XI Spotkania Członków Zespołu i Współpracowników Ośrodka Badań Historii Kobiet Instytutu Studiów Kobiecych przy współpracy Pracowni Historii Kobiet w Katedrze Historii Kultury Uniwersytetu w Białymstoku, które odbyło się 16-17 lutego 2023 roku w Białymstoku – zaprezentowała Natalia Walkowiak. Michał Jas przygotował sprawozdanie z IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Gry wideo: media, komunikacja, rozrywka”, która została zorganizowana przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJK w Kielcach 20 kwietnia 2023 roku.
Archiwalne numery INFOTEZ można znaleźć na stronie https://infotezy.ujk.edu.pl/