studenci podczas debaty

O historii poprzez debaty. 80, 25, 20…

10 grudnia 2024 roku na Wydziale Humanistycznym UJK w Kielcach odbył się ,,I Turniej Historycznych Debat Oksfordzkich”. Podczas tego wydarzenia zmierzyli się ze sobą studenci: dziennikarstwa i komunikacji społecznej, historii oraz bezpieczeństwa narodowego.

15 października zostało przypieczętowane porozumienie o współpracy członków trzech kół naukowych działających na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. To właśnie wtedy przedstawiciele: ,,Egida Securitas”, ,,Hadekaenu” oraz SKN Historyków podjęli decyzję o zorganizowaniu turnieju debat oksfordzkich. Na początku były różne pomysły, ale ostatecznie zdecydowano o uczestnictwie w konkursie studentów z Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. Do całej inicjatywy przychylne były nie tylko władze UJK, ale również Prezydent Miasta Kielce oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Dużym wsparciem wykazało się również Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa ,,Nila” w Krakowie, które od dłuższego czasu współpracuje z SKN ,,Hadekaen”. Patronatem medialnym objęły debaty telewizje i rozgłośnie działające w Kielcach: TVP Kielce, Telewizja Świętokrzyska oraz Radio Eska Kielce.

Wydarzenie rozpoczęło się przed godziną 10. Pierwsza głos zabrała Jej Magnificencja, Pani prof. Beata Wojciechowska oraz wiceprezydent Miasta Kielce dr Bartłomiej Zapała. O idei debat oksfordzkich wypowiedzieli się również dziekani: prof. Jerzy Gapys z Wydziału Humanistycznego oraz prof. Marek Leszczyński z Wydziału Prawa i Nauk Społecznych. Następnie głos zabrał dr Piotr Wierzbicki z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, który przeprowadził krótki wykład o powstaniu warszawskim.

Kolejnym bardzo ważnym momentem była debata drużyn numer 1 i 2, czyli studentów I roku dziennikarstwa. Dyskutowali oni na temat słuszności wybuchu powstania warszawskiego. Jury uznało, że drużyna propozycji, uznająca jego wybuch za słuszny, wygrała I z debat.

Następnie zmierzyli się ze sobą studenci bezpieczeństwa narodowego oraz historii. W tym starciu zwyciężyli reprezentanci Wydziału Prawa i Nauk Społecznych, którzy obronili tezę o obecności wojsk radzieckich jako zniewoleniu Polski.

 

 

Finał był niezwykle emocjonujący i wyrównany. Studenci byli bardzo dobrze przygotowani merytorycznie i pod względem wypowiedzi. Ostatecznie to reprezentanci Wydziału Prawa i Nauk Społecznych zostali zwycięzcami całego turnieju, broniąc tezy o dobrym bilansie Polski w NATO i Unii Europejskiej.

Wydarzenie to miało na celu przede wszystkim rozpowszechnić ideę debat oksfordzkich wśród studentów, a także zachęcić do poznawania najnowszej historii Polski. Był to także sposób na uczczenie 80 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego oraz 25 – lecia i 20 – lecia Polski w NATO i Unii Europejskiej. Cala inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony zarówno studentów jak i nauczycieli akademickich. Władze kół naukowych zapowiedziały już kolejne tego typu wydarzenia w przyszłości.

Skip to content