rrof. Beata Wojciechowska

Pasjonujący świat nauki jest naprawdę na wyciągniecie ręki

– rozmowa z panią prof. dr hab. Beatą Wojciechowską, Dziekanem Wydziału Humanistycznego UJK

Drogi Maturzysto! Egzamin dojrzałości za Tobą, a w Twojej głowie rodzi się pytanie jaką uczelnię wybrać aby spełniała wszystkie Twoje oczekiwania, zarówno edukacyjne, jak
i towarzyskie? Jeżeli tak to KONIECZNIE zapoznaj się z poniższym wywiadem. przeprowadzonym z Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Panią prof. dr hab.  Beatą Wojciechowską, dla której kielecki Uniwersytet od wielu lat jest drugim domem.

Magdalena Muszyńska- Dzień dobry nazywam się Magdalena Muszyńska i jestem studentką II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest mi bardzo miło, że zechciała Pani poświęcić mi kilka minut, aby opowiedzieć kilka słów o tym co ciekawego Uniwersytet Jana Kochanowskiego ma do zaoferowania swoim studentom.

Pani prof. Beata Wojciechowska– Cała przyjemność po mojej stronie.

MM:- To może tak na sam początek i na „rozgrzewkę” naszej rozmowy – krótkie zadanie: proszę podać trzy argumenty, dlaczego maturzyści powinni wybrać nasz Uniwersytet.

Pani profesor: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest prężnie rozwijającą się uczelnią, która stawia na szeroko rozumiany rozwój każdego studenta. Nasi studenci mają możliwość realizowania swoich pasji i umiejętności w licznych kołach naukowych, mogą także uczestniczyć w projektach badawczych. Dzięki podpisanym umowom w ramach programu Erasmus+ studenci mogą część studiów spędzić na zagranicznych uczelniach.  Wyspecjalizowana kadra nauczycieli akademickich w przyjazny sposób wprowadza naszych studentów w pasjonujący świat nauki. Uniwersytet dysponuje także nowoczesną infrastrukturą badawczą i lokalową.

MM: Dlaczego warto kontynuować naukę na UJK na studiach magisterskich?

Pani profesor: Uważam, że warto kontynuować naukę na uczelni, na której rozpoczęło się swoją przygodę studencką, ponieważ stwarza to możliwość wyspecjalizowania się
w określonej tematyce, pogłębienia zdobytych umiejętności i kompetencji, cenionych na rynku pracy. Ponadto warto zaznaczyć, iż czas studiów to okres nawiązywania nowych relacji koleżeńskich i przyjacielskich między studentami, które warto pielęgnować. Dzięki poznaniu środowiska akademickiego kontynuacja studiów drugiego stopnia na tej samej uczelni będzie z pewnością mniej stresująca i bardziej atrakcyjna, niż podjęcie ich na innej uczelni.
Ponadto studenci mają szansę na dalszy rozwój swoich planów i zamierzeń rozpoczętych
na studiach pierwszego stopnia, mogą brać udział w wielu interesujących przedsięwzięciach realizowanych na terenie naszego miasta, województwa czy też – na arenie krajowej.

MM: Co według Pani studenci wspominają najmilej z czasu studiów na UJK?

Pani profesor: Uważam, że z tego pięknego, a zarazem już samodzielnego, okresu w życiu młodego człowieka nasi absolwenci po latach z sentymentem odniosą się do licznych wyzwań jakie UJK postawiło przed nimi w zdobywaniu wiedzy, a także do studenckich biesiad. Myślę również, że z uśmiechem będą wspominać swoich kolegów i koleżanki oraz wykładowców, którzy byli dla nich wsparciem w czasie wchodzenia w dorosłe i odpowiedzialne życie.

MM:-A jak pani profesor wspomina okres, w którym była Pani studentką?

Pani profesor: Bardzo mile wspominam okres studiów. Jestem absolwentką naszego Uniwersytetu. Do dziś z sentymentem i szacunkiem wspominam swoich nauczycieli akademickich, z którymi później miałam zaszczyt współpracować. Byli moimi prawdziwymi Mistrzami, którzy w tamtych trudnych czasach, lat osiemdziesiątych XX wieku, przekazali mi ogrom mądrej i rzetelnej wiedzy. Ciągle mam też w pamięci moje koleżanki i kolegów, których miałam przyjemność poznać w czasach studenckich. To był naprawdę piękny okres
w moim życiu, którego nie żałuję i za którym czasem naprawdę szczerze tęsknię.

Magdalena Muszyńska- Serdecznie dziękuję za poświęcony czas i szczere odpowiedzi dotyczące Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.